خواص عسل 🍯 | 10 ویژگی و معجزه فواید آن که باید بدانید

خواص عسل 🍯 10 ویژگی و معجزه فواید آن که باید بدانید

خواص عسل

بدون شک مطالب زیادی را در مورد عسل شنیده اید، خواص فوق العاده در درمان بیماری ها، مفید برای ورزشکاران، قابل استفاده در غذاها به جای شکر و… این موارد شاید بخش بسیار کوچکی از خواص عسل باشد. این مایع طلایی غلیظ جایگزینی طبیعی و ارگانیک برای شکر، بدون هیچ گونه مواد افزودنی است که به آسانی هضم می شود. عسل توسط زنبورها از شهد گیاهان گلدار درست می شود. زنبورها عسل را از طریق جمع آوری شهد و سپس بازگرداندن شهد تولید می کنند. درواقع به عنوان یک عامل شیرین کننده در بسیاری از غذا، نوشیدنی ها و غیره استفاده می شود.

قدمت این ماده طلایی به 2100 سال قبل از میلاد برمی گردد، به طوری که در نوشته های میخی سومری، بابلی و نوشته های مقدس هند و مصر در مورد آن مطالبی آورده شده است. به این ترتیب این ماده خوشمزه به عنوان اولین و رایج ترین شیرین کننده مورد استفاده انسان ها شناخته می شود. انواع مختلفی از عسل وجود دارد. رنگ، طعم، بو و حتی بافت بین انواع مختلف، بسیار متفاوت است؛ ترکیبات دقیق آن به گل هایی که زنبورها از آن تغذیه می کنند، بستگی دارد. این ماده در بیشتر موارد مانند یک معجزه عمل می کند، شما می توانید از این ماده اگانک و خوشمزه برای پیشگیری و درمان برخی بیماری ها استفاده کنید. علاوه بر موارد گفته شده، عسل می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روند متابولیک بدن شما داشته باشد. بنابراین در ادامه با ما همراه شوید تا فواید عسل را به طور کامل بررسی کنیم.

ترکیبات عسل طبیعی شامل چه مواردی می باشد؟

ترکیبات شگفت انگیز عسل طبیعی 

برای اینکه بتوانیم خواص این ماده طلایی را متوجه شویم، لازم است با ترکیبات آن آشنا شویم. عسل از 181 جزء تشکیل شده است، طعم منحصر به فرد آن نتیجه فرآیندهای شیمیایی پیچیده اش می باشد. ترکیبات اصلی آن کربوهیدرات ها (قندهای گلوکز و فروکتوز) هستند، این مایع طلایی غلیظ همچنین حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، آنزیم ها، اسیدهای آلی، گرده، ترکیبات معطر و طعم دهنده است.

برای هر 100 گرم عسل طبیعی:

کالری: 304 کیلوکالری

کربوهیدرات ها (قندها): در مجموع 82 تا 82/4 گرم (اگر بخواهیم قندها را به صورت جداگانه بررسی کنیم؛ بیشتر کربوهیدرات موجود فروکتوز  ها هستند ۳۸% بعد از آن  گلوکز با ۳۱%، دکسترین ۵%، ساکارز ۱.۵ تا ۳%)

پروتئین: 2تا 4 گرم (3/2 درصد)

مواد معدنی: کمتر از 1 گرم (۰.۲ درصد)

آنزیم: به مقدار موثر (همان طور که می دانید آنزیم ها باعث سرعت بخشیدن به فرآیند متابولیسم می شوند)

ویتامین: 3 گرم (در این معجون طلایی ویتامین های مانند B2، B3،B6 ، H، B9، K، B1 دیده می شود)

آب (رطوبت): 14 تا 20 گرم (بین 16 تا 18 درصد)

پلی فنل: به مقدار کم اما موثر

فیبر: 1 تا 3 گرم

همچنین دارای تمامی عناصر طبیعی مانند سیلیس، فسفر، کلسیم، مس، سلنیوم، آهن، پتاسیم، سدیم، منگنز، کروم، گوگرد، منیزیم، کلر و روی می باشد. البته توجه داشته باشید که مقادیر گفته شده در بالا برای عسل های مختلف، متفاوت است، زیرا زنبورها از شهد گل های گوناگونی تغذیه می کنند.

 

عسل طبیعی شامل چه فاکتور و استانداردی می باشد؟

برای اینکه بتوانید از تمام مزایای عسل طبیعی بهره ببرید، لازم است با ویژگی ها و استانداردهای عسل های ارگانیک آشنا شوید.

1-از نظر فیزیکی

 • رنگ عسل با توجه به نوع گیاه از زرد تا قرمز متغیر است.
 • اگر بخواهیم از نظر بو و عطر بررسی کنیم، با توجه به گل و گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده، می تواند متفاوت باشد. اگر در این زمینه تجربه داشته باشید، می توانید عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهید. (هرگونه بوی اسانس و شیرینی و حتی ترشی، می تواند از نشانه های تقلبی عسل باشد)
 • عسل ها باید شیرینی منحصربه فرد خود را داشته باشند (عسل های تقلبی به دلیل شیرینی زیاد، حالت گلوردگی ایجاد می کنند)، هرگونه مزه سوختگی، کپک زدگی و تخمیر می تواند از نشانه های عسل نامطبوع باشد.
 • همچنین وجود کف در سطح عسل می تواند نشانه خوبی نباشد. (می توانید با حرارت دادن عسل، این مورد را آزمایش کنید، عسل طبیعی در هنگام حرارت دادن، به سرعت کاراملی شده و کف نمی کند)
 • عسل های تقلبی به دلیل شیرین کننده های فراوانی که دارند، چسبندگی فراوانی دارند، اما عسل طبیعی زمانی که بین دو انگشتتان ریخته شود، هیچ گونه حس چسبندگی نخواهد داشت.
 • عسل های طبیعی غلیظ هستند، اگر شیشه آن را خم کنید، بعد از چند لحظه جابه جا می شوند.
 • اگر بخواهیم از نظز حلالیت بررسی کنیم، عسل های طبیعی هنگامی که با قاشق داخل یک لیوان ریخته شوند، بدون پخش شوندگی در ته ظرف جمع می شوند.
 • عسل های طبیعی دارای ناخالصی هایی مانند گل، گرده، موم و حتی قسمت هایی از بدن زنبور هستند.

2-از نظر شیمیایی

 • مقدار قندهاي احيا كننده: حداقل 65 درصد
 • ساكاروز: 5 درصد
 • آب (رطوبت): حداكثر 20 درصد
 • مواد معدني: 6 درصد
 • PH: 42/3 تا 1/6
 • نسبت فروکتوز به گلوکز: ۰.۹
 • گلوکز: ۲۰ تا ۳۵ درصد
 • فروکتوز: ۳۰ درصد
 • HMF: 40mg/kg
 • فعالیت دیاستازی (کیفی و کمی): مثبت و حداقل 8 DN

از خاصیت عسل طبیعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- انورتاز ( استاندارد تازگی عسل )

آنزیم انورتاز معیاری برای تازگی عسل می باشد، به این صورت که عدد انورتاز بایستی ۱۰ بوده و برای عسل هایی که فعالیت آنزیمی پایین دارند، بیش از ۴ باشد.

2- پرولین

برای اینکه از طبیعی بودن عسل مطمئن شوید، لازم است، میزان پرولین را بررسی کنید، برای عسل های طبیعی و خالص این مقدار حداقل ۱۸۰ میلی گرم در کیلوگرم تعیین شده است. (این مقدار نسبت به عسل های مختلف، متفاوت خواهد بود)

انواع عسل طبیعی

زنبورها از شهد گل های مختلفی تغذیه کرده و عسل ها را می سازند، از این رو نوع درخت، محل زندگی، نوع زنبور و… می تواند تاثیر فراوانی در نوع عسل داشته باشد؛ با ما همراه شوید تا با خواص عسل های مختلف آشنا شوید.

انواع عسل طبیعی

زنبور عسل نشسته بروی (درخت کنار)

1-عسل کنار (با رنگی کهربایی تیره)

زنبورهایی که از شکوفه های درخت سدر در مناطق جنوبی کشور (استان های بوشهر، خوزستان، بوشهر و سیستان بلوچستان) تغذیه می کنند، عسل سدر یا کنار را با طعمی شیرین و عطر دل نشین درخت سدر می سازند. اگر طبعی گرم دارید، خوردن این عسل می تواند برای شما مفید باشد. (عسل کنار طبع متعادلی دارد)

از خواص درمانی عسل طبیعی کنار می توان به تاثیر آن برای از بین بردن جوش و آکنه، تقویت مو، تقویت قوای جنسی (کشورهای عربی به همین دلیل، این عسل را در برنامه غذایی خود قرار داده اند)، درمان یبوست (تاثیر عسل کنار از شربت لاکتولوز بیشتر است)، بهبود زخم (به دلیل خواص آنتی اکسیدانی بالا) و… اشاره کرد.

2-عسل چهل گیاه (به رنگ کهربایی)

همان طور که از اسم آن پیداست؛ در تولید این عسل، زنبور از شهد گیاهان مختلفی استفاده می کند. به این صورت عسل چهل گیاه خواص مفید همه گیاهان را در خود دارد.

به دلیل وجود آنزیم های مختلفی که در این عسل وجود دارد، برای دستگاه گوارش مفید است. همچنین می توانید برای درمان سرفه و پیشگیری علائم آسم استفاده کنید. یکی از مفید ترین خاصیتی که عسل های چهل گیاه دارند، تقویت اعصاب می باشد (به دلیل وجود ویتامین ها و مواد مغذی فراوان). اگر مشکل بی خوابی دارید و یا از سردردهای مداوم و میگرن رنج می برید، این داروی لذیذ را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

3-عسل وحشی جنگلی (به رنگ سفید و قهوه ای – سیاه و زرد)

این عسل ها توسط زنبورهای ریز و وحشی در شاخه های درختان، کوهستان ها و لابه لای شکاف کوه ها ساخته می شوند. به دلیل گیاهان کمیابی که در ساخت این عسل به کار می رود، خواص بسیار فوق العاده و کمیابی نیز در این عسل ها وجود دارد. از خواص عسل طبیعی وحشی می توان به بهبود بیماری هایی مانند اختلالات پوستی، بیماری های قلبی، ریوی و… اشاره کرد. این ماده تقویت کننده برای افرادی که بدنی ضعیف دارند و یا در فصل های سرد سرما می خورند، بسیار مفید است.

4-عسل نمدار (به رنگ زرد روشن که متمایل به سبز است)

می خواهید مشکلات کبدی، اختلالات سیستم ایمنی، یبوست، نفخ و مشکلات معده، دردهای عضلانی، تقویت سیستم عصبی و… را با استفاده از یک ماده خوشمزه و ارگانیک حل کنید؟! عسل های نمدار به دلیل وجود فلاونوئیدها که آنتی اکسیدانی قوی محسوب می شوند، می توانند در درمان بیماری ها کمک کند. به همین دلیل لازم است، عسل را در لیست غذایی خود در وعده های مختلف مانند صبحانه، نوشیدنی های خنک در فصل سرد و گرم در خزان قرار دهید. عسل های نمدار از شهد گل های سفید و زرد درختی به همین اسم توسط زنبورها، تولید می شوند.

5-عسل آویشن (به رنگ کهربایی تیره مایل به قرمز)

امروزه ویژگی ها و خواص فوق العاده گیاه آویشن بر کسی پوشیده نیست. از این گیاه برای درمان سرفه های مزمن در سرما خوردگی و کرونا استفاده می شود. از خواص درمانی عسل آویشن نیز می توانیم به مواردی مانند درمان گلو درد، سرفه، بیماری های قلبی، سرطان، آب مروارید و… اشاره کنیم.

همچنین در صورتی که مشکلات روحی و افسردگی شما را آزار می دهد، می توانید روزانه دمنوش عسل آویشن را میل کنید تا به آرامشی بی نظیر دست یابید. این ماده ارگانیک که از گیاه آویشن به وجود می آید، در بهبود عفونت لثه نیز بسیار مفید است.

6-عسل یونجه (به رنگ شفاف کهربایی که در صورت رس بستن کدر و تیره می شود)

در زمان کودکی هر بار که زمین می خوردیم و قسمتی از بدنمان زخم می شد، مادربزرگمان لایه ای عسل بر روی زخممان قرار می داد. لایه ای که باعث تسکین زخممان می شد، همان عسل یونجه نام دارد که از شهد گیاهی به همین اسم تولید می شود. این عسل که در طب سنتی طرفداران زیادی دارد، برای کسانی که در حال مبارزه با سرطان هستند، بسیار مفید است. همچنین به عنوان داروی ضد التهاب، ضد ویروس، ضد باکتری، انرژی زا، درمان اختلالات پوستی و… استفاده می شود.

7-عسل گون

آیا می دانید محبوب ترین عسل در ایران چه نام دارد؟ بدون شک اسم عسل گون به گوشتان خورده است. عسلی با خواص فوق العاده و طعمی بی نظیر!

این عسل به دلیل وجود ساکارز کم، برای کسانی که قند خونی بالا دارند، بسیار مفید است. همچنین اسید فرمیک موجود در آن، برای دردهای استخوانی و مفصلی نتایج فوق العاده ای را به همراه دارد. از خواص دارویی عسل گون می توان به درمان کم خونی، دردهای ریوی، تقویت حافظه، سلامت قلب و… اشاره کرد. همچنین در صورتی که مشکل کم خوابی دارید، می توانید هر شب برای خود دمنوش خوش طعمی با عسل گون درست کرده و نوش جان کنید تا خوابی آرام داشته باشید.

خواص عسل طبیعی برای سلامتی

خواص عسل طبیعی برای سلامتی

1-جذب اکسیژن

همان طور که می دانید جذب نشدن اکسیژن کافی در بدن، باعث بروز بیماری های مختلفی مانند کم خونی می شود، بنابراین می توانید با اضافه کردن این مواد لذیذ به برنامه غذایی خود ،اکسیژن بیشتری وارد بدنتان کنید. همچنین افرادی که بیماری کم خونی و یا فشار خون بالا دارند، با استفاده منظم این مایع طلایی رنگ خوش طعم، می توانند بیماری خود را درمان کنند. (به عنوان مثال می توانید روزانه ترکیب عسل و گردو را به عنوان میان وعده ای کامل میل نمایید)

2-سلامت قلب

عسل ها به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های فراوان و پلی فنل می توانند سلامت قلب شما را تضمین کنند. به این صورت که شما با مصرف منظم این مایع غلیظ خوشمزه از حمله های قلبی و بروز انواع مختلف بیماری های قلبی جلوگیری خواهید کرد. عسل های آویشن بهترین عسل برای تضمین سلامتی قلب می باشد. (به عنوان مثال می توانید روزانه عسل را با سیر ترکیب کرده و چند قاشق میل کنید)

3-خاصیت پوستی و زیبایی چهره

می خواهید پوستی شفاف و صاف بدون هیچ گونه جوش و آکنه ای داشته باشید؟! بهتر است عسل را همراه با لیمو ترکیب کنید و از خاصیت معجزه آسای آن لذت ببرید. همچنین ترکیب عسل با دارچین می تواند جوش های سر سیاه را از بین برده و باعث کوچک شدن منافذ شوند. ترکیب عسل با ماست نیز برای از بین بردن جوش ها موثر است.

4-سرشار از آنتی اکسیدان

عسل حاوی ترکیبات گیاهی فعال و آنتی اکسیدان ها مانند فلاونوئیدها و اسیدهای فنولیک است. گونه‌ های تیره‌ تر نسبت به انواع روشن ‌تر، آنتی‌اکسیدان بیشتری دارند. این مواد با خنثی کردن گونه های فعال اکسیژن (ROS) در بدن، از پیری زودرس جلوگیری کرده و به درمان دیابت نوع 2 و بیماری قلبی کمک می کند. (عسل های گون برای دیابت و کنترل قند خون مناسب ترین گزینه هستند.)

5-فواید عسل طبیعی؛ افزایش انرژی بدن

همان طور که در ترکیبات عسل خواندید، این مایع مقوی دارای مواد معدنی، پروتئین، اسید آمینه، آنزیم و… است؛ این مواد انرژی را افزایش می دهد. اگر کار شما نیاز به فعالیت های فیزیکی دارد و یا ورزشکار هستید، لازم است یک وعده غذایی کامل با عسل داشته باشید. عسل ها در حین ورزش می توانند جایگزینی برای گلوکز بوده و سطح انرژی شما را به میزان خیلی بالایی افزایش دهند.

6-تقویت سیستم ایمنی بدن

عسل ها به دلیل خواص ضد باکتریایی خود می توانند برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید باشند. درواقع این مایع طلایی به عنوان یک مواد ارگانیک، خاصیت های فراوانی دارد. برای تقویت بیشتر قوای بدن می توانید عسل را به همراه آلوئه ورا میل کنید. (برای تقویت بینایی می توانید همراه با هویچ نوش جان کنید)

7-کمک به کاهش وزن

اگر شما جزء افرادی هستید که به دلیل خوردن شیرینیجات اضافه وزن دارید، می توانید عسل را جایگزین شکر و دیگر شیرینی های مضر کنید. عسل ها با قندهای طبیعی خود باعث کاهش وزن شده و هوس خوردن شیرینی های مضر و قند مصنوعی را می گیرد. روزانه یک قاشق از این مایع غلیظ و خوش طعم را همراه با آب گرم بنوشید و از کم شدن وزن خود لذت ببرید.

8-فواید عسل؛ بهبود کیفیت خواب

این روز ها به دلیل دغدغه های فکری افراد زیادی مشکل خواب راحت دارند، به همین به داروهای خواب آور روی می آورند. همان طور که می دانید این دارو ها در طولانی مدت اثرات مضری دارند، برای داشتن خوابی راحت و بدون استرس می توانیدیک قاشق عسل میل کنید و بدون هیچ گونه عوارضی به آسانی به خوابی عمیق فرو بروید. (عسل با ذخیره گلیکوژن در کبد مانع از تجزیه پروتئین و چربی شده و در نتیجه خوابی راحت را برای شما فراهم می کند)

9-افزایش سلامت ناخن ها

برخی افراد ناخن های ضعیفی دارند که زود می شکند و یا در برخی مواقع باعث ایجاد قارچ هایی می شود. با اضافه کردن عسل در برنامه غذایی خود به سلامت استخوان ها کمک کرده و قارچ های پا خود را درمان کنید. (ترکیب عسل با گیلیسیرین می تواند به رفع خون مردگی در بدن و همچنین رفع کوفتگی کمک کند)

10-کاهش استرس

همه ما در روزهایی از زندگی دچار استرس و اضطراب می شویم، روز اول مدرسه، جلسه کنکور، مصاحبه کاری و… خوردن یک قاشق عسل قبل از خواب می تواند خواب شما را تنظیم کرده و استرستان را کاهش دهد.

همچنین می توانید غروب ها بر روی مبل لم داده و فیلم مورد علاقه خود را همراه با نوشیدن چای گرم و عسل ببینید. این مواد آرام بخش می تواند مانند یک قرص تسکین دهنده قوی عمل کند.

فواید عسل برای درمان بیماری

همان طور که می دانید خواص دارویی عسل بسیار زیاد بوده و می تواند در درمان انواع بیماری ها به کار رود، در زیر به برخی از این بیماری ها اشاره کرده ایم.

1-سوختگی و زخم های عفونی

از زمان مصر باستان تا کنون برای التیام زخم ها و سوختگی از عسل استفاده می شود. این داروی ارگانیک به دلیل خاصیت ضد عفونتی و ضد التهابی خود می تواند محل زخم را به سرعت بهبود بخشد. (اگر سوختگی شما جزئی است، پس از شستن با آب ولرم، مقداری عسل روی آن قرار دهید تا درد را کاهش داده و باعث از بین رفتن جای سوختگی شود) عسل ها برای زخم پا مرتبط با دیابت بسیار موثر هستند.

2-سرماخوردگی و سرفه

سرفه یک مشکل رایج برای افراد مبتلا به عفونت های دستگاه تنفسی است. این عفونت ها می توانند بر خواب و کیفیت زندگی شما تأثیر منفی بگذارند. با این حال، داروهای رایج سرفه همیشه موثر نیستند و می توانند عوارض جانبی داشته باشند. جالب است بدانید که عسل موثرتر از دیفن هیدرامین برای علائم سرفه است. (شما می توانید با ترکیب عسل و لیمو از سرماخوردگی پیشگیری کرده و گلو درد خود را کاهش دهید)

3-درمان آسم

اگر جزء افرادی هستید که از بیماری آسم رنج می برید، خوردن عسل همراه با پیاز می تواند مشکلات تنفسی را کاهش دهد. همچنین ترکیب عسل با لیمو می تواند در نرم کردن گلو موثر بوده و خس خس را کاهش دهد. برای تهیه این شربت لازم است یک قاشق عسل همراه با لیمو را در یک لیوان آب جوش بریزید. (از حرارت بیش از حد عسل خودداری کنید زیرا خواص عسل از بین می رود)

4-فواید عسل؛ درمان مشکلات معده

عسل ها با خواص ضدمیکروبی و آنتی‌اکسیدانی خود می توانند مشکلات مربوط به معده را از بین ببرند. با استفاده از این ماده درمانی و لذیذ می توانید مشکلاتی مانند نفخ معده، مشکلات گوارشی، یبوست و… را درمان کنید. کافی ست عسل و لیمو ترش را به آب گرم اضافه کرده و ترکیب کنید تا معجزه این داروی ارگانیک را ببینید. همچنین با ترکیب ریحان و عسل، ورم معده تان بهبود می یابد.

5-درمان آلرژ ی ها

برخی از افراد به فصل های مختلف و گرده ها آلرژی دارند؛ از آن جایی که خوردن عسل شبیه به خوردن گرده است، از این رو حساسیت را به گرده از بین می برد. شما می توانید با استفاده مداوم به مدت 2 ماه آلرژی خود را کاهش دهید.

فقط توجه داشته باشید که عسل های مربوط به محل زندگی خود را تهیه کنید، زیرا این عسل ها از گل های موجود در همان نواحی تولید می شوند و حساسیت را کاهش می دهند.

خاصیت عسل طبیعی برای مردان

از فواید عسل طبیعی برای آقایان می توان به تقویت قوای جنسی اشاره کرد. این مایع طلایی رنگ از زمان های قدیم و طب سنتی برای تقویت میل جنسی، درمان زود انزالی، سرد مزاجی و… به کار برده می شد. عسل به عنوان یک تقویت کننده قوی می تواند در تولید اسپرم نیز بسیار تاثیرگذار باشد، از این رو هنگامی که قصد بچه دار شدن دارید، عسل را به طور مداوم استفاده کنید.

اکثر آقایان در طول روز فعالیت بدنی بالایی دارند، از این رو برای حفظ انرژی لازم است روزانه عسل را به برنامه غذایی خود اضافه کنند، نوشیدنی های حاوی عسل، صبحانه های عسل و گردو می تواند کمک فراوانی به این افراد داشته باشد.

علاوه بر موارد گفته شده عسل به دلیل ترکیبات آنتی اکسیدانی که دارد، از بروز بیماری هایی مانند سرطان جلوگیری می کند. همچنین از دیگر خواص درمانی عسل طبیعی می توان به سلامتی قلب و عروق، تقویت حافظه، سلامتی پوست قسمت های جنسی بدن و… اشاره کرد.

خاصیت عسل طبیعی برای مردان

مزایای عسل طبیعی برای زنان

عسل ها علاوه بر خاصیت هایی که در بالا گفته شد، دارای فواید فراوانی می باشند، در زیر خواص عسل برای بانوان را آورده ایم:

 • عادت ماهانه و دردهای مزمن آن هیچ وقت تمامی ندارد! برای اینکه بتوانید درد خود را تسکین دهید، دمنوش عسل با زنجبیل و دارچین میل کنید. عسل با توجه به مواد مفیدی که دارد، درد شما را کم کرده و آرامشی بی نظیر به شما هدیه می دهد.
 • ترکیب عسل با دارچین می تواند عفونت های قارچی و واژنی را کاهش داده و مانع از رشد میکروب ها شود. همچنین در صورتی که رحم شما عفونت کرده باشد، می توانید عسل خام را بر روی محل مورد نظر قرار دهید و پس از 25 دقیقه با آب ولرم بشویید. لازم است این کار را تا خوب شدن کامل ادامه دهید.
 • عفونت های مجاری ادرار نیز به وسیله عسل برطرف می شود، برای این کار بایستی روزانه 2 یا 3 لیوان شربت عسل را نوش جان کنید. همچنین روزی 1 الی 2 بار مجرای خود را با این شربت بشویید.
 • این مایع طلایی معجزه آسا برای درمان تنبلی تخمدان نیز به کار می رود. ترکیب عسل و رازیانه می تواند میل جنسی بانوان را افزایش دهد، دردهای قاعدگی را کاهش داده و زایمان راحت برایتان ایجاد کند.

با توجه به فواید عسل، هنوز هم این ماده طلایی معجزه آسا را در لیست برنامه غذایی و نوشیدنی خود ندارید؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من